Spelarråd – Holmsunds City Utvecklingslag Damer 25/26
För att skapa delaktighet, gemenskap och en ännu bättre utvecklingsmiljö är förslaget att vi startar ett spelarråd för vårt utvecklingslag, på liknande sätt som damlaget har. Uppstarten av spelarrådet får spelarna själva styra över och avsätta tid till med hjälp av de föräldrar som vill engagera sig och stötta i detta arbete.
Syftet med spelarrådet är att:
-
Ge spelarna en röst i frågor som rör laget och det vi gör tillsammans samt känna ägande i frågor som rör laget.
-
Stärka kommunikationen mellan spelare, ledare, föräldrar och föreningen.
-
Bygga en trygg och inkluderande lagkultur.
-
Fånga upp idéer och önskemål som kan göra träningar, matcher och aktiviteter roligare och mer utvecklande.
Hur det fungerar:
-
Spelarrådet består av 3–5 spelare som väljs av laget.
-
Rådet träffas tillsammans med tränare/lagledare/lagförälder på bådas initiativ och löpande efter behov.
-
På mötena tas frågor upp som rör lagets trivsel, träning, matcher, cuper, resor och andra aktiviteter såsom att arbeta ihop pengar för ovanstående aktiviteter, planera bussresor för bortamatcher mm.
-
Spelarrådet fungerar som en länk mellan spelarna och ledarna samt föräldrar, och kan också initiera egna aktiviteter som stärker laget.
Målet sätter såklart spelarrådet själva, viktigt är att alla spelare ska känna sig delaktiga i lagets utveckling, och att vi tillsammans skapar en miljö där det är roligt att spela innebandy och utvecklas både som spelare och som lag.